Az iPhone 16 sorozat rengeteg újdonságot hoz majd nekünk, amikor kétségtelenül lelepleződik az Apple jövő heti „Glowtime” eseményén, szeptember 9-én. De valószínűleg ez lesz az Apple történetének legmegosztóbb iPhone-ja is, hiszen most először lesz a telefonból különböző változat attól függően, hogy hol vásároljuk meg.
Hogy egyértelmű legyen, az Apple továbbra is négy modellt fog bejelenteni: iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro és iPhone 16 Pro Max. De miután évekig fenntartotta a híres „falakkal körülvett kertet”, az Apple kénytelen volt feldarabolni az élményt egy új, az Európai Unióban elfogadott törvény fényében. Ez azt jelenti, hogy az Atlanti-óceánon túli felhasználók kevésbé korlátozott élményt kapnak, mint az észak-amerikaiak.
Egyik kezünkkel ad, a másikkal elvesz
Az EU digitális piaci törvénye (DMA) egy versenybarát törvény, amely előírja, hogy a nagy technológiai vállalatok (az úgynevezett „kapuőrök”) a verseny elősegítése érdekében nem kötelezhetik ügyfeleiket bizonyos hardverek vagy szoftverek használatára. Részben ez az oka annak, hogy az Apple eltávolodott a Lightningtól, és az iPhone 15 sorozatban USB-C-t vezetett be. És ez azt jelenti, hogy az iPhone 16 vagy iPhone 16 Pro Európában egy teljesen más készülék lesz, mint az Egyesült Államokban kapható.
Európában például az iPhone 16 egy alapértelmezett alkalmazások szekcióval érkezik majd, ahol a felhasználók eltávolíthatnak bármelyik készleten lévő böngészőt, levelező alkalmazást vagy fizetési platformot, és telepíthetnek egy másik, általuk választottat. Az európai felhasználók olyan harmadik féltől származó alkalmazásboltokat is telepíthetnek majd, mint például az AltStore, amelyek segítségével könnyedén visszatelepíthetik a Fortnite-ot az iPhone-jukra.
Az Apple évek óta elutasítja ezeket a változtatásokat önként, és az iPhone megnyitásával járó adatvédelmi és biztonsági veszélyekre hivatkozott. A Bloomberg jelentése szerint az Apple azt állította, hogy „aggódik amiatt, hogy a DMA interoperabilitási követelményei arra kényszeríthetnek minket, hogy olyan módon veszélyeztessük termékeink integritását, amely a felhasználók magánéletét és adatbiztonságát veszélyezteti”.
Ez az európai iPhone 16 vásárlók számára nagyon is valós következményekkel jár – az Apple megerősítette, hogy a bevezetéskor nem teszi elérhetővé az Apple Intelligence funkciókat a régióban. Júniusban az Apple közleményében ez állt: „A digitális piacokról szóló törvény által okozott szabályozási bizonytalanságok miatt úgy gondoljuk, hogy három ilyen [új] funkciót – iPhone Mirroring, SharePlay képernyőmegosztás-fejlesztések és Apple Intelligence – nem tudunk idén bevezetni az uniós felhasználóink számára”.
Az Apple Intelligence, a vállalat AI-alapú eszközcsomagja az egyik legnagyobb ok az idei frissítésre. Valószínűleg ez az oka annak, hogy A18 vagy A18 Pro lapkakészletet fogunk látni az új telefonokban, nem beszélve a legalább 8 GB RAM-ra való ugrásról. De mivel úgy hirdetik, hogy minden felhasználóra szabott és személyre szabott, ez problémát jelent.
A DMA megköveteli a vállalatoktól, hogy megosszák az adatokat harmadik felekkel (hogy ne a saját szolgáltatásaiknak kedvezzenek), és az Apple nem hajlandó játszani. Ezért, bár az európai iPhone 16 felhasználók példátlan szabadságot kapnak az iPhone-jukkal, nem férnek hozzá a legmodernebb mesterséges intelligencia funkciókhoz, amelyek valószínűleg a szeptember 9-én a legnagyobb figyelmet kapják majd.
Mi a szabadság ára?
Melyik megközelítés fogja a legnagyobb sikert aratni az ügyfelek körében? Vajon az embereket jobban érdekli-e egy lezárt iPhone, amelyen az Apple legújabb és legjobb szoftveres okosságai már az első napon elérhetőek – vagy egy olyan iPhone, amely mentes a korlátoktól, de nem fér hozzá a legértékesebb első féltől származó funkciókhoz?
Ezt csak az idő fogja eldönteni, de az utóbbi évek egyik legérdekesebb iPhone-bemutatójának ígérkezik.