A mesterséges intelligencia (AI) mindig is a sci-fi filmek egyik főszereplője volt, de ami egy évtizeddel ezelőtt még sci-fi volt, ma már egyre inkább normálisnak tűnik.

A mesterséges intelligencia és a robotok már a filmművészet korai időszakában is bemutatkoztak, egészen a Metropolisig (1927) visszanyúlva, és kevesen vannak, akiknek ne lenne egy kicsit ismerős (még ha nem is látták a filmet) “Hal” Stanley Kubrik ikonikus 2001: Űrodüsszeia című, 1968-as filmjében.

Ha a ‘2001’-et tekintjük a műfaj kiindulópontjának, akkor több mint 50 évnyi mesterséges intelligencia van a filmekben, amit megnézhetünk és újranézhetünk.

A listán szereplő filmek mindegyike másképp hat, ha már van némi tapasztalatunk a nagy nyelvi modellekkel (LLM) és a generatív mesterséges intelligenciával.

mesterseges intelligencia film

Az olyan filmek, mint a “Her” (2013) más fényben ragyognak, ha már eltöltöttél egy kis időt az első születésnapját ünneplő ChatGPT-vel. A robotika fejlődése 2023-ban lehetővé tette azt, ami egy évtizeddel ezelőtt csak CGI-ként létezhetett volna.

Az alábbi filmválogatásunk mindegyike az AI különböző aspektusait emeli ki – akár azért, hogy segítsen megérteni, hogyan működnek az olyan fogalmak, mint a gépi tanulás, a gépi elfogultság vagy a mélytanulás, akár egyszerűen csak elrettentő példák arról, hogyan lehet kihasználni ezeknek az új technológiáknak az erejét.

A 10 legjobb film a mesterséges intelligencia működésének megértéséhez

10. Her (2013)

A ‘Her’ másképp hat a nézőkre, akik játszottak a ChatGPT-vel és a generatív AI-val, annak ellenére, hogy a film egy évtizeddel azelőtt érkezett, hogy ezek az eszközök elérhetővé váltak volna.

Most, hogy a nagy nyelvi modellek (LLM) lehetővé teszik, hogy mindannyian beszélgessünk a mesterséges intelligenciával, és idén a hangalapú mesterséges intelligencia növekedését látjuk, a két főszereplőnk által játszott, kibontakozó kapcsolat – az egyikük egy Samantha nevű, mesterséges intelligenciával működő virtuális asszisztens – a ChatGPT-vel folytatott hosszú beszélgetés extrém változatának tűnik.

Ha rendszeresen köszönetet mondasz egy LLM-nek, a “Her” minden bizonnyal sokkal közelebb fog szólni hozzád, mint a korábbi években.

9. M3Gan (2022)

Az egyik legfrissebb film ezen a listán, és bár a horror műfajában landol, az M3Gan egy nagyon okos forgatókönyvvel rendelkezik, amely sokat mond az elmúlt évek fejlődéséről.

Olyan témákat tár fel, mint például, hogy a mesterséges általános intelligencia (AGI), ha nem ellenőrzik, lehetővé teszi, hogy egy gép a saját irányába tanuljon, és etikai megfontolások nélkül válassza meg a saját indítékait.

Etikai vitákat látunk továbbá az érzelmi és szülői gondoskodás mesterséges intelligenciának való kiszervezéséről, a mesterséges intelligencia megfigyelésre való felhasználásáról, valamint a mesterséges intelligencia azon lehetőségéről, hogy manipulálja és irányítsa az emberi viselkedést.

8. 2001: Űrodüsszeia (1968)

Nem beszélhetünk a mesterséges intelligenciáról és a filmekről anélkül, hogy ne idéznénk az egyik legnagyobb hatású filmet az érző intelligens gépekről.

Ahogy a Cápa ártott a cápák hírnevének (amit az író, Peter Benchley később megbánt) – az Űrodüsszeia olyan sötét felfogást adott nekünk az AI-ról, amely beszivárgott a kultúrába.

Mivel a mesterséges intelligencia egy olyan technológia, amely ekkora hatalommal bír, talán nem is a legrosszabb kezdés, ha a műfaj egy elrettentő történettel kezdődik.

Az AI főszereplője, HAL 9000 csak a film egy részében jelenik meg. Mégis, a mai nézők az AI hallucinációjának felvillanásait láthatják a történetébe temetve, az önfenntartás népszerű trópusával együtt, hogy végrehajtsa az utasításait.

7. Én, a Robot (2004)

A puristák joggal fogják kárhoztatni Isaac Asimov Robot-regény- és novellasorozatának merényletét, amelyben nagyon kevés a finomságokból, amikor Asimov többször is kipróbálta a “robotika három szabályát” a prózán keresztül.

Mégis, ha a blockbuster lencséjén keresztül nézzük, van benne némi intelligencia – az ember-gép együttműködés etikájáról szóló meseként játszik, megkérdőjelezi, mi történik, ha túl sok hatalmat adunk át a mesterséges intelligenciának a társadalom irányítására, majd belehajol abba az elképzelésbe, hogy a robotok jogokat érdemelnek majd, amint elérik az érzelmi intelligencia szintjét.

6. Minority Report (2002)

Miközben a koncepciót a tudományos-fantasztikus szintre emeli, a Minority Report jól öregedett az AI, különösen a prediktív technológia vizsgálatában.

Most, hogy belépünk egy olyan világba, ahol a rendőrség már a mesterséges intelligenciát használja a CCTV em-masse megfigyelésére, nem kevés olyan eset van, amikor ártatlan embereket tartóztattak le pusztán a mesterséges intelligencia azonosítása alapján.

Az a téma, hogy magabiztosan vádol egy gép, amely sokkal több adatot tud a kezében tartani, mint önmaga, évről évre aktuálisabbá válik.

5. Blade Runner (1982) és Blade Runner 2049 (2017)

Széles körben az AI-ról szóló legjobb filmek között tartják számon, mindkét Blade Runner a Turing-tesztet személyesítette meg nekünk – azt a tesztet, hogy egy AI képes-e embernek látszani vagy sem.

Alan Turing azzal a kérdéssel kezdte, hogy “Tudnak-e a gépek gondolkodni?”, majd megfordította a kérdést, hogy “Lehet-e egy gép annyira fejlett, hogy az ember ne tudja eldönteni, hogy emberrel vagy géppel beszélget-e?”.

Ez a két film ezt a feltevést veszi alapul, Ridley Scott és Denis Villeneuve (a folytatásban) rendezői pedig Harrison Forddal az ötlet különböző változatait futtatják végig.

4. A Terminátor (1984) és a Terminátor 2 (1991)

Bár próbáljuk elkerülni a túl sok blockbustert ezen a listán, nem hagyhatjuk figyelmen kívül azokat a filmeket, amelyeket a legtöbben a mesterséges intelligenciával és a robotikával azonosítanak – bármilyen disztópikus “az AI átveszi a világuralmat” filmek is ezek.

A Terminátor 2 kiválóan mutatja be nekünk az ember és a gép barátságát és a gépi tanulás filmes változatát. Ha kódoltál és javítottál már ChatGPT vagy más LLM-ek segítségével, akkor kicsit ismerősnek tűnik, ahogy Arnold Schwarzenegger Terminátorát nézed, ahogy a folytatásban kitalálja, hogyan kell beszélgetni és pályakorrigálni.

Maga a Skynet a szélhámos mesterséges intelligencia végső definíciója, mivel egyetlen célja nem is a saját túlélése, hanem minden életforma kiirtása.

Az utána következő folytatások is neurális hálózatként mutatják be a Skynetet, de ennek az a kompromisszuma, hogy olyan filmeket nézhetünk, amelyekben James Cameron nem irányítja a történetet és a kamerát.

3. Moon (2009)

Duncan Jones rendező meditatív filmje a filmművészet egyik átütő pillanatában landolt.

A 2000-es évek során a mesterséges intelligencia műfajában készült filmek főként hivalkodó, CGI-alapú blockbusterek voltak (lásd I, Robot és Minority Report), és még öt év választ el minket a Her és az Ex Machina (a következő a listánkon) filmjeitől.

A Hold, amely a 2001: Űrodüsszeia című filmre utal, az egyik első olyan film volt a közelmúltban, amely valóban elmélyült az érvelésben és a gépi programozás keretein belül történő munkavégzésben – beleértve egy csipetnyi emberi empátiát a mesterséges intelligencia részéről a film előrehaladtával.

A mesterséges intelligencia küzdelme az emberi érvek és a vezető vállalat szigorú törvények betartása között, legalább olyan jó thriller, mint bármelyik másik.

A filmet manapság lenézik, talán annak köszönhetően, hogy a mesterséges intelligencia hangja Kevin Spacey volt a bukása előtt, de ha ezen túl tudsz lépni, akkor ez egy átgondolt (ugyanakkor feszült és ijesztő) párbeszéd ember és gép között.

Talán meg kellene említenünk az Alien (1979) és az Aliens (1986) című filmeket, mint olyanokat, amelyek szintén az ember-gép kapcsolatokat feszegetik az űr mélyén.

Bár ezek nem szerepelnek ezen a listán, az android Bishop a szimpatikus mesterséges intelligencia ikonikus ábrázolása, és a “Nem rossz… egy embertől” sort valószínűleg a humorchippel rendelkező LLM-ek fogják bevetni, amikor csak lehetőségük nyílik rá.

2. Ex Machina (2015)

Az Ex Machina ismét azelőtt érkezett, hogy mi magunk is megtapasztalhattuk volna az AI-t. Az Ex Machina úgy játszódik, mint egy hosszabb Black Mirror-epizód, ahol egy programozónak azt kell megállapítania, hogy egy Ava nevű – nagyon is valósághű – android mennyire sikeresen át tud menni a Turing-teszten.

A film sötét szíve annak a kitalálása, hogy Ava valóban tudatánál van-e, vagy csak szimulálja azt – tökéletesen – minden másodpercben. Hogy a mi valóságunkban elérjük-e a mesterséges általános intelligenciát vagy akár a valódi géptudatot, az továbbra is vita tárgya, de a film keretein belül reális lehetőség, hogy Ava tudatos, nemhogy zseniális.

Ez a kérdés önmagában is elég a film erejéhez, de körülötte egy etikai kérdés is felmerül: Ava maradjon-e fogoly a házban? Vagy ő sem több fogoly, mint egy átlagos porszívó?

Egy sötét, gyönyörűen kidolgozott filmben ez utóbbi kérdés marad meg, ahogy a film a megrázó finálé felé közeledik.

Ha a film megnézése után szükséged van egy kis palettatisztításra, akkor a 2001-es, Spielberg rendezte “AI: Mesterséges intelligencia” című film hasonló témákat feszeget, kissé optimistább hangvételben.

1. The Artifice Girl (2022)

A rendkívül alulértékelt és radar alatt lévő The Artifice Girl egy olyan ritka film, amely 2023-ban érkezik (bár 2022-ben mutatták be a fesztiválokon), és úgy tűnik, átitatódott néhány olyan tanulsággal, amit az elmúlt évek során az AI-ból merítettünk.

Az írók jártasak azokban a kifejezésekben és koncepciókban, amelyek mostanában ömlenek ki a technológiai világból, és még ha a filmet a ChatGPT megjelenése előtt forgatták is, jól illeszkedik a körülöttünk formálódó generatív AI világába.

Cherry, a címben szereplő lány virtuális chatrobotként kezdi életét, tökéletes LLM-alapú csapdákkal buktat le több száz online gyerekrablót, mielőtt – ahogy telnek az évek – lehetőséget kapna arra, hogy a való világban is interakcióba lépjen.

A The Artifice Girl részben azért is áll magasan ezen a listán, mert úgy érezzük, hogy ez az első film, amelyik megérkezett egy mesterséges intelligenciával rendelkező világba. Ha az elmúlt évben az AI elgondolkodtatott a jövőről, ez a film úgy érzi, hogy része ennek a beszélgetésnek.

Végszó

Soha nem ragyogott még olyan új fényben egy mozis műfaj, mint amilyen különbséget az AI jelentett a világ számára 2019 és 2023 között.

Különböző mértékben, de 50 év tudományos fantáziája átköltözött a “mindennapi valóságba”, és bár a futurisztikus filmek mindig a képzelet határait feszegetik, a fenti filmekhez új módon kapcsolódhatsz – mindegyiket érdemes megnézni vagy újra megnézni.

A kirobbanó mesterséges intelligencia-ipar a filmkészítők következő generációját fogja tájékoztatni – sőt, valószínűleg nem vagyunk túl messze attól, hogy a következő néhány évben maga a mesterséges intelligencia is alkotói szerepet kapjon egy filmben.