Az ausztrál kisbabák kapnak a világon legelőször mogyoróallergia elleni kezelést

Hirdetések
pepe unchained banner

Az ausztráliai csecsemők mogyoróallergiájának kezelésére világelső programot indítanak, amely célja, hogy felépítse az immunitást a potenciálisan életveszélyes állapottal szemben – írja a BBC.

A kiválasztott gyermekkórházak felügyelete alatt az arra jogosult csecsemők fokozatosan növekvő adag mogyoróport kapnak naponta, legalább két éven keresztül, hogy csökkentsék az érzékenységet.

Az orális immunterápia már elérhető volt klinikai vizsgálatokban és néhány speciális allergiaközpontban világszerte, de ez az első alkalom, hogy nemzeti modellként alkalmazzák a mogyoróallergia kezelésére.

Ausztráliát gyakran az “allergia fővárosaként” emlegetik, mivel minden tizedik csecsemőt ételérzékenységgel diagnosztizálnak.

A mogyoróallergia az ausztráliai csecsemők mintegy 3%-át érinti 12 hónapos korban, és – más ételallergiákkal ellentétben – kevesen nőnek ki belőle, így ez a leggyakoribb ételallergia az iskolás korú gyermekek körében.

“[Ez] lehet az a game-changer, amire mindannyian vágytunk, hogy megállítsuk ezt a szörnyű allergiát” – mondta Ged Kearney, az egészségügyi miniszter helyettese.

A ingyenes program csak azoknak a 12 hónap alatti gyermekeknek elérhető, akiket már diagnosztizáltak mogyoróallergiával, és az ország tíz résztvevő kórházának egyikében kezelik őket.

A dózist minden gyermek számára gondosan kiszámítják, amíg el nem érik a “fenntartó dózist”, amelyet két évig kell szedniük – mondta Tim Brettig, a program vezetője a BBC-nek.

Néhány gyermek mellékhatásokat, például allergiás reakciókat tapasztalhat, de a legtöbb gyermek esetében ezek enyhék és nem igényelnek kezelést – tette hozzá.

A cél az, hogy növeljék a gyermekek tűréshatárát és csökkentsék a mogyoróval való érintkezés okozta kockázatot és szorongást, amelyet a kezelés végén egy ételallergia teszttel mérnek.

“Egyes esetekben [a tűréshatár] olyan magas lehet, hogy szabadon fogyaszthatnak mogyorót az étrendjükben, másoknál pedig olyan szintre emelkedhet, hogy a véletlen érintkezések nem eredményeznek allergiás reakciót.”

“Végső soron azt szeretnénk elérni, hogy megváltoztassuk az allergiás betegségek alakulását Ausztráliában, hogy több gyermek járhasson iskolába anélkül, hogy életveszélyes mogyoróreakció kockázatával kellene szembenéznie” – mondta Kirsten Perrett professzor, a Nemzeti Allergiakiválósági Központ (NACE) igazgatója.

A NACE értékelni fogja a program hatékonyságát és biztonságát, azzal a céllal, hogy kiterjesszék több kórházra és esetleg más ételallergiákra is.

Az orvosok azonban hangsúlyozták, hogy a családok ne próbálják ki otthon felügyelet nélkül az orális immunterápiát.

“Ez biztosan nem mindenkinek szóló program” – mondta Dr. Brettig.

Ez is érdekelhet:

Nagy Béla

Kezdő szövegíró, és marketinges aki imádja a technológia világát. Kedvencei közé tartoznak az okostelefonok, és a számítógépek. De bármilyen Bluetooth-os kütyüvel eljátszik szabadidejében.