Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója hétfőn bejelentette lemondását, miután a vállalat súlyos nehézségekkel küzdött az ő vezetése alatt. Az Intel, egykor a világ számítógépes chipjeinek piacán domináló vállalat, lemaradt a mesterséges intelligencia (AI) forradalomról, miközben riválisai jelentős előnyre tettek szert. A cég részvényei Gelsinger vezérigazgatósága alatt 61%-ot zuhantak, bár a lemondás hírére 3%-kal emelkedtek.
Visszatérés az Intelhez
Gelsinger 2021 februárjában tért vissza az Intelhez, ahol korábban évtizedeket dolgozott, többek között technológiai igazgatóként. Feladata a cég újjáépítése volt, amelyet gyártási késedelmek, erősödő verseny és a legjobb tehetségek elvándorlása sújtott. Ennek ellenére az Intel helyzete tovább romlott, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok kormánya milliárdokat költött az amerikai chipgyártás támogatására.
Az Intel az elmúlt években jelentősen veszített piaci pozíciójából. Míg a vállalat egykor uralta a PC-k és Mac-ek chipjeinek piacát, a mobil számítástechnika hulláma meglepte, és most a mesterséges intelligenciával kapcsolatos trendekben is lemaradt. Az Nvidia, amely korábban egy kisebb rivális volt, mostanra a világ második legértékesebb vállalatává nőtte ki magát, 3,4 billió dolláros piaci értékével 33-szorosan túlszárnyalva az Intel 104 milliárd dolláros értékét.
Gelsinger lemondása után David Zinsner, az Intel pénzügyi igazgatója, és Michelle Johnston Holthaus, a kliensszámítástechnikai üzletág vezetője lett az ideiglenes társelnök-vezérigazgató. Holthaus ezenkívül az újonnan létrehozott Intel Products vezérigazgatója lett, amely az adatközpontok és AI-termékek fejlesztéséért is felel. Frank Yeary, az igazgatótanács független elnöke, szintén új szerepkörbe lépett, mint ideiglenes ügyvezető elnök.
Ez is érdekelhet: Donald Trump 100%-os vámokkal fenyegeti a BRICS-országokat, ha azok egy új valutát hoznának létre
Az Intel jelenleg kockázatos és költséges átalakuláson dolgozik, hogy versenytársaival, például az Apple-lel is gyártási megállapodásokat köthessen, közvetlen versenybe kerülve a TSMC-vel. A vállalat ezen átállása az amerikai CHIPS törvény keretében kapott állami támogatások központi eleme. Azonban a gyártási beruházások késedelmei miatt az Intel a korábban megítélt 8,5 milliárd dolláros támogatás helyett csak 7,86 milliárdot kapott, bár egy további 3 milliárd dolláros védelmi célú támogatás is érkezett. A cég célja egy karcsúbb, agilisabb működési modell megteremtése.