Colin Huang, a korábbi Google mérnök, aki 2013-ban visszavonult és egy évet otthon töltött, hogy új irányvonalat találjon, 2015-ben elindította a Pinduoduo-t, egy e-kereskedelmi platformot, amely rendkívül olcsó termékeket és hatalmas akciókat kínál. A Pinduoduo gyorsan a világ leggazdagabb emberei közé emelte őt, és 2021 elején a nettó vagyona elérte a 71,5 milliárd dollárt.
Azonban, akárcsak sok más Covid-gyáros esetében, Huang vagyona is gyorsan csökkent, 87%-kal esett vissza mindössze egy év alatt. Huang jövedelme különösen drámai mértékben csökkent, mivel a globális járvány lassulása egybeesett Kína magánszektorral szembeni hirtelen szigorú lépéseivel.
A meglepő fordulat az volt, hogy Huang PDD Holdings Inc. cége visszavágott. Bár nem olyan nagy mértékben, mint korábban, a Pinduoduo stabilan növekedett, és a Temu márkanevével külföldön való terjeszkedés segített ellensúlyozni a tartósan gyenge hazai gazdaságot. Ennek köszönhetően Huang, aki most 44 éves, Kína leggazdagabb emberévé vált a Bloomberg Milliárdos Indexe szerint, 48,6 milliárd dolláros vagyonnal, ezzel megelőzve Zhong Shanshant, a vízpalack királyát, aki 2021 áprilisa óta birtokolta az első helyet.
Huang kiemelkedő sikere a kínai vásárlási szokások változásának köszönhető, miután az ország ingatlanválsága hosszú távú lassulásba torkollott. Ő az első technológiai milliárdos, aki három év után a gazdagsági rangsor élére került, miután a kormány nyomása a magánvállalatokat sújtotta, mint például Jack Ma Alibaba Group Holding Ltd. riválisát. Huang munkamódszere és az árait alacsonyan tartó stratégiája azonban nem mentes a kritikáktól: beszámolók szerint a Pinduoduo dolgozói kimerítő munkarenddel és szigorú árpolitikával szembesülnek.
Matek zseni
Huang matematikai tehetsége révén már 12 évesen helyet kapott a rangos Hangzhou Idegen Nyelvek Iskolájában, ahol a kínai politikai és társadalmi elit gyermekei voltak az osztálytársai. A Zhejiang Egyetem számítástechnika szakán végzett diplomával 2002-ben az Egyesült Államokba ment, hogy mesterdiplomát szerezzen a Wisconsin Egyetemen. Diplomája megszerzése után visszaköltözött Kínába, hogy megalapítsa a Google China-t. Első vállalkozását 2007-ben alapította, amelyet 2010-ben eladott, majd egy újabb céget indított, amely a cégek online marketingjével foglalkozott. Egy fülbetegséget követően 2013-ban nyugdíjba vonult, és ekkor született meg a Pinduoduo ötlete.
A Pinduoduo célja nem csupán az volt, hogy Shanghai lakói úgy érezzék, mintha Párizsban élnének, hanem hogy az olyan helyeken is biztosítson hozzáférést alapvető termékekhez, mint Anhui. „A cél nem az, hogy olcsó legyen, hanem hogy a felhasználók jól érezzék magukat, hogy kedvező ajánlatot kaptak” – nyilatkozta Huang 2018-ban a Caijing magazinnak.
Huang, aki 2020-ban lemondott a Pinduoduo vezérigazgatói posztjáról, majd 2021-ben távozott az elnöki székből is, mivel a Peking a kínai tech óriásokat szigorúbb ellenőrzés alá vonta, ekkor kezdett el csökkenni a Pinduoduo és saját vagyonának értéke. De a Pinduoduo külföldi terjeszkedése, különösen a Temu nevű platform segítségével, amely az Egyesült Államokban indult el 2022 szeptemberében, jelentős növekedést eredményezett. A Temu célja az inflációval küzdő amerikai vásárlók elérése volt olcsó, nem márkás termékekkel, amelyeket közvetlenül Kínából szállítanak.
A Temu a növekedésről szól
A Temu gyors növekedése és a Pinduoduo visszaerősödése a Covid-Zero politikáról való lemondásnak köszönhetően, és a Pinduoduo 2023 novemberében először megelőzte az Alibabát, és azóta is versenytársaival együtt a legnagyobb kínai internetes cégek között szerepel.
A gyors növekedés azonban nem mentes a kritikáktól sem. A Temu rendkívül alacsony árpolitikája miatt nőtt a feszültség a kereskedők és harmadik fél eladók között, akik úgy érzik, hogy a cég egyre nagyobb nyomást gyakorol rájuk a bevételek csökkentése érdekében. Ezenkívül az Egyesült Államokban a kiskereskedők is aggódnak a Temu gyors növekedése miatt, mivel a vállalat kihasználja az adómentes szállítási lehetőséget, amely lehetővé teszi, hogy a csomagok vámmentesen érkezzenek az Egyesült Államokba. Jelenleg lobbycsoportok dolgoznak azon, hogy csökkentsék a vámmentesség határát.
Mindezek ellenére a Pinduoduo agresszív promóciós kampányokat folytatott, többek között milliókat költött egy 30 másodperces Super Bowl reklámra a Temu számára. A Temu weboldalán is feltűnnek figyelemfelkeltő hirdetések, például „Vásárolj úgy, mint egy milliárdos”.
„A Temu jelenleg a növekedésről szól” – mondta Neil Saunders, a GlobalData Retail elemzője. „Az a cél, hogy minél több embert vonzanak az oldalra, és ha ezek az emberek egyre nagyobb mértékben vásárolnak, talán akkor később toleránsabbak lesznek, ha esetleg egy kicsit emeljük az árakat. Tehát a Temu számára most egy földfoglalási időszak van.”
Ez is érdekelhet:
- A Floki befektetők erre az olimpia témájú érmére figyelnek
- Jófiú lesz Elon Musk, a Grok nem használja az európai felhasználók adatait az AI tréninghez
Forrás: Bloomberg