A Tesla távolodik egyik legmerészebb tervezési koncepciójától, a gigacastingtól, amely egy innovatív gyártási folyamat volt, amit korábban forradalminak tartottak. A Reuters szerint, aki öt forrást is megkérdezett az autógyártó gigacasting műveleteiről, a vállalat egy új, kisebb járműplatformon dolgozott, amelyben az alvázat egyetlen darabból szerették volna kipréselni. Azonban a Tesla most ezt a törekvést felfüggesztette, és az eddig bevált háromdarabos öntési módszernél marad: két gigacasting elő- és hátsó szekcióval és egy, az akkumulátorokat tároló alumínium és acél keretekből álló középső résszel.
A Tesla visszalépése a gigacasting terén
A Tesla döntése, hogy felhagy az egy darabból álló gigacastinggal, eddig nem került nyilvánosságra. A vállalat nem válaszolt az erre irányuló kérésekre. Ez a döntés egy újabb példa arra, hogy a vállalat hogyan csökkenti a rövid távú kiadásokat, miközben alkalmazkodik a csökkenő értékesítési számokhoz és nyereségmargókhoz, a globálisan lanyhuló elektromos járművek iránti kereslethez, és a növekvő versenyhez, különösen a kínai BYD-től.
Stratégiai átrendeződés a Teslánál
A Tesla mostanra inkább az önvezető járművek fejlesztésére koncentrál, mint az EV értékesítési volumenének jelentős növelésére, amit sok befektető várt volna el. A gigacasting terén történt visszalépés az őszi időszakban történt, még mielőtt a Tesla tavaly februárban úgy döntött, hogy leállítja egy teljesen új, megfizethető autó, a gyakran Model 2-ként emlegetett modell fejlesztését. A Reuters április 5-én jelentette először a Model 2 projekt leállítását.
Április 23-án, amikor a Tesla bejelentette, hogy elmaradt a Wall Street várakozásaitól, azt is közölték, hogy egy egyszerűbb és gyorsabb tervük van a „megfizethetőbb” autók gyártására, miután félretették a Model 2-re vonatkozó terveket. A Tesla nem teljesen mondott le a Model 2-höz tervezett kisjármű-platformról; ehelyett tovább fejleszti azon az alapon az önvezető robotaxit, amint arról a Reuters április 5-i cikkében számolt be.
A gigacasting jövője
Bár a gigacasting segíthet a Tesla-nak hosszú távon költségeket csökkenteni, a folyamat jelentős kezdeti befektetéseket igényel, és nehéz, időigényes tökéletesíteni, állítják az autóipari gyártási szakértők. A Tesla óvatosabb útjának választása a gigacasting terén nem meglepő, részben tükrözi a vállalat korábbi fájdalmas tapasztalatait összetett és innovatív járművek időben történő piacra dobásában.