Az amerikai chipgyártó, az Intel bejelentette, hogy több mint 15 000 munkahelyet tervez megszüntetni, hogy újraélessze üzletét és felzárkózzon versenytársaihoz. A cég részvényei akár 20%-ot is estek a bejelentést követően, és az eséshez hozzájárultak az eső eladások is.
Az Intel hírei más technológiai óriások részvényeit is megütötték, és éles esést idéztek elő az ázsiai tőzsdéken. Japán Nikkei részvényindexe 5,8%-kal zárt alacsonyabban, ami a legnagyobb százalékos esés 2020 márciusa óta, amikor a világjárvány kezdetén volt hasonló visszaesés. A japán technológiai cégek voltak a legnagyobb vesztesek között.
A Nikkei a napot 2 216,63 ponttal alacsonyabban zárta, 35 909,70 ponton, ami a második legnagyobb pontértékű esés a történetében, és az amerikai gazdaság erősségével kapcsolatos aggodalmak is befolyásolták a részvényárfolyamokat.
Egy lehangoló felmérés az amerikai gyártó cégekről félelmeket keltett a gazdaság gyengülésével kapcsolatban, és fokozta az érdeklődést a legfrissebb amerikai munkaerőpiaci adatok iránt, amelyeket pénteken tesznek közzé.
A három nagy amerikai részvényindex alacsonyabban zárt csütörtökön, és a nagy nevek, köztük az Amazon részvényei is tovább estek a zárás utáni kereskedésben.
Az Amazon részvényei több mint 4%-ot estek, miután az e-kereskedelmi óriás 10%-os forgalomnövekedést jelentett be, 148 milliárd dollárra. Ez lassulást jelzett az előző negyedévhez képest, és a cég a következő hónapokban további gyengülést prognosztizált, ami nyomást gyakorolt a haszonkulcsokra, miközben a vállalat olyan területeken, mint a mesterséges intelligencia (AI), növeli befektetéseit.
Bátrabb lépésekre van szükség
Az Intel küzd, mivel az üzletek olyan versenytársak felé fordulnak, mint az erős AI chipekről ismert Nvidia. A vállalat közölte, hogy az eladások 1%-kal csökkentek az előző év azonos időszakához képest a júniusig tartó három hónapban, és figyelmeztetett, hogy az év második fele rosszabb lesz a vártnál.
„Bevételeink nem nőttek az elvárásoknak megfelelően – és még nem élveztük teljes mértékben az olyan erős trendek előnyeit, mint az AI” – írta Pat Gelsinger vezérigazgató egy belső memóban.
Elmondta, hogy a helyzet „bátrabb lépéseket” követel, és a vállalatnak „alapvetően meg kell változtatnia működési módját”. Az Intel csökkentette a beruházási terveket, és bejelentette, hogy felfüggeszti az osztalékfizetéseket is.
„Tényleg vissza kell fogni a kiadásokat az adatközpontok terén, és küzd a piaci részesedés megszerzéséért más szolgáltatóktól, így ez valódi sokk a piac számára” – mondta Lucy Coutts, a JM Finn befektetési igazgatója a BBC-nek.
Az Apple jobb híreket közöl
Az Apple esetében jobb hírek érkeztek, mivel az eladások tavasszal fellendültek, leküzdve a kínai gyengeségeket és az iPhone eladások csökkenését. A bevételek a júniusig tartó három hónapban 85,8 milliárd dollárt tettek ki, ami 5%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest, és a 2024 eleji visszaesést követően ismét növekedést mutatott.
Az Apple közölte, hogy jól pozícionált, hogy kihasználja az AI fokozott használatát, mivel a cég szoftverének AI-alapú fejlesztései meggyőzik az ügyfeleket készülékeik frissítéséről. A cég nemrégiben bevezette az új funkciókat, amelyek az „Apple Intelligence” márkanév alatt futnak, az amerikai fejlesztők számára.
Az új rendszer megkönnyíti az iPhone felhasználók számára a telefonbeszélgetések rögzítését és átírását, személyre szabott emojik generálását az üzenetküldés során, és a cég hangasszisztensével, Sirivel való beszélgetősebb interakciókat, többek között.
„Hihetetlenül optimisták maradunk az AI lehetőségeit illetően, és továbbra is jelentős beruházásokat fogunk eszközölni ebben a technológiában” – mondta Tim Cook, az Apple vezérigazgatója.
Az április és június közötti időszakban az iPhone eladások 1%-kal csökkentek, de ezt ellensúlyozta a Mac-ek és iPad-ek eladásának növekedése. Az Apple szintén rekordot jelentett a szolgáltatási részlegének bevételében, amely olyan szolgáltatásokat foglal magában, mint az Apple Pay és az Apple News.