Úgy tűnik, végre fény derülhet arra, mire utalt Tim Cook, az Apple vezérigazgatója, amikor februári negyedéves eredményhívás során említette az Apple AI terveit, mondván, hogy a vállalat “hatalmas lehetőséget” lát.
A Bloomberg és más források szerint a vállalat hétfőn, éves fejlesztői konferenciáján, a WWDC-n jelentheti be, hogy partnerségre lép az OpenAI-val a ChatGPT használatára az Apple következő operációs rendszerében, az iOS 18-ban.
A Bloomberg volt az első, amely beszámolt arról, hogy a két vállalat egy megállapodás felé halad, hivatkozva az ügyhöz közel álló forrásokra. A megállapodás állítólag májusban zárult le.
A Bloomberg szerint az Apple tárgyalásokat folytat a Google-lal is a Gemini chatbot licenszeléséről, és végül számos harmadik féltől származó chatbotot is kínálhat. A Google nem kommentálta a hírt.
A ChatGPT, a Gemini és más hasonló eszközök generatív AI révén működnek, amely nagy nyelvi modelleket használ, hogy adatokat biztosítson, amelyekből a chatbot emberi válaszokat fogalmaz meg a felhasználói kérésekre. Az Apple iPhone-jai már most is használnak más formájú AI-t, ahogyan számos más technológiai termék és szolgáltatás is.
Elsőkből lettek utolsók?
Ez meglepő fordulat a technológiai óriás számára, amely az eredeti chatbot, a Siri mögött áll, amely 2011-ben debütált az iPhone 4S-sel. Ez jóval három évvel azelőtt volt, hogy az Amazon életre hívta Alexát, és több mint egy évtizeddel azelőtt, hogy az OpenAI bemutatta a ChatGPT-t. Most, amikor az Apple rajongói azt remélik, hogy a WWDC 2024 Siri visszatérésének kezdetét jelenti, felmerülhet az Apple egészének visszatérésének kérdése is.
Az Apple-nek 2,2 milliárd aktív eszköze van, így jelentős beépített közönsége van — és bőven van motivációja, hogy ezeket a felhasználókat megtartsa ökoszisztémájában. Majdnem egy évvel ezelőtt arról volt szó, hogy az Apple saját AI chatboton dolgozik, Apple GPT néven, valamint egy nagy nyelvi modellen, az Ajaxon, de a vállalat akkor nem kommentálta ezeket az információkat.
“Mindig is az volt a munkamódszerünk, ha úgy tetszik, hogy először dolgozunk, majd beszélünk a munkáról, és nem előzzük meg magunkat,” mondta Cook a generatív AI-ról a februári hívás során.
Ez a stratégia jól működött az iPhone és az iPad esetében, amelyek uralják a saját termékkategóriáikat, de az Apple tétlensége a generatív AI őrületbe való belépés kapcsán, amely egyébként teljesen elragadta a nagy technológiai cégeket, nem biztos, hogy bölcs döntés volt.