A Google bejelentette terveit, miszerint megépíti az első tengeralatti optikai kábelt, amely Afrika és Ausztrália kontinenseit köti össze. Ez az új projekt az „Umoja” nevet kapta, és jelentős lépés a felhőszolgáltatók közötti versenyben, ahol a Google az Amazon Web Services (AWS) és a Microsoft Azure mögött próbál felzárkózni.
Az Umoja kábel jelentősége
A bejelentés egy olyan időszakban érkezett, amikor Afrika számos részén széleskörű internetkimaradások tapasztalhatóak, amelyeket hibás tengeralatti kábelek okoztak. A Google célja, hogy kihasználja ezeket a problémákat, és megoldást kínáljon a megbízhatóbb kapcsolatokra.
Az Umoja kábel Kenya partjainál indul, majd számos afrikai országon keresztülhalad, beleértve a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Ruandát, Ugandát, Zambiát és Zimbabwét, mielőtt dél-afrikai földi útját befejezné. Dél-Afrika egyben a Google első afrikai adatközpontjának helyszíne is, amely az év eleje óta működik Johannesburgban.
Útvonal és kivitelezés
A földi szakasz már elkészült, amit a Google a TechCrunch-nak erősített meg. A Liquid Intelligent Technologies nevű céggel dolgoztak együtt ezen a szakaszon. Most az indiai-óceáni szakasz megépítése van folyamatban, amely Perthbe, Ausztráliába vezet. Az építkezés befejezésének pontos időpontja még nem ismert.
„Az Umoja lehetővé teszi az afrikai országok számára, hogy megbízhatóbban kapcsolódjanak egymáshoz és a világ többi részéhez” – mondta Brian Quigley, a Google Cloud globális hálózati infrastruktúráért felelős alelnöke egy blogbejegyzésében. „Egy új útvonal kialakítása, amely eltér a meglévő kapcsolati útvonalaktól, kritikus fontosságú egy olyan régió számára, amely történelmileg nagy hatású kimaradásokkal szembesült.”
Nagy techcégek és a globális infrastruktúra
A világ tengereiben, óceánjaiban és vízi útjain számtalan kábel található, és a nagy technológiai cégek, mint az Amazon, a Google, a Meta és a Microsoft, egyre nagyobb részesedést követelnek az infrastruktúrában. Az ok egyszerű: minél több kábel és adatközpont van, annál jobb szolgáltatási minőséget tudnak nyújtani ügyfeleiknek, legyen szó alacsony késleltetésű YouTube-streamingről, Netflixezésről vagy gyorsabb adatátvitelről a felhőalapú vállalati megoldásokhoz.
A jelenlegi legközelebbi tengeralatti kábelútvonal a Google tervezett Umoja útvonalához a SUB.CO által 2022-ben üzembe helyezett Omán-Ausztrália Kábel (OAC), amely Ománt köti össze Perth-tel. A Google már korábban is részt vett Afrikát érintő kábelprojektekben, például az Equiano kábel, amely Portugáliát Nigériával és Dél-Afrikával köti össze.
Jövőbeni tervek és kilátások
A Google az év elején bejelentette, hogy megépít egy olyan tengeralatti kábelt is, amely Dél-Amerikát köti össze az Ázsia-Csendes-óceáni térséggel, Chile-től Ausztráliáig, Francia Polinézián keresztül.
Bár a Google nem adott meg konkrét időkeretet az Umoja befejezésére, egy szóvivő elmondta a TechCrunch-nak, hogy egy tipikus tengeralatti kábelépítés a tervezéstől az üzembe helyezésig körülbelül három évig tart. Így várhatóan 2026 körül lesz készen az Umoja kábel.
Az Umoja projekt jelentős lépést jelent a globális kapcsolatok javítása felé, különösen Afrika számára, amely régóta küzd az internetkapcsolatok megbízhatóságával. A Google ezzel a beruházással nemcsak technológiai fölényre törekszik, hanem egyúttal hozzájárul a digitális egyenlőség előmozdításához is világszerte.