You are currently viewing Chip-háború: Az ASML leállítja gyárait, ha Kína megtámadja Tajvant

Chip-háború: Az ASML leállítja gyárait, ha Kína megtámadja Tajvant

  • Post author:
  • Post category:Tech
Hirdetések
tradingview 250

Az ASML, a csúcsminőségű chipgyártó berendezések holland gyártója állítólag képes távolról leállítani az eszközeit a TSMC gyáraiban, ha Kína megtámadná Tajvant.

A TSMC az ASML legnagyobb ügyfele, különösen az extrém ultraibolya (EUV) litográfiás rendszereik tekintetében, amelyek a legfejlettebb félvezetők gyártására szolgálnak. Ezek a chipek széles körű felhasználási lehetőségeket tesznek lehetővé, az okostelefonoktól és autóelektronikától kezdve (ami különösen fontos) a mesterséges intelligencia és katonai alkalmazásokig.

Az EUV gépek a legfejlettebbek a piacon, és az ASML az egyetlen gyártójuk világszerte. Ez ismét a holland technológiai óriást helyezi a chip-háború középpontjába.

A Bloomberg névtelen forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az amerikai kormánytisztviselők aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a TSMC fejlett gépei (amelyeket az ASML EUV technológiája hajt) kínai kézbe kerülhetnek egy Tajvan elleni támadás esetén.

A források szerint az ASML találkozott a holland kormánnyal, és megnyugtatta a tisztviselőket, hogy távolról is képesek leállítani a gépeket. A jelentések szerint a vállalat a karbantartás során szükséges szoftverfrissítéseken keresztül tudná lehetővé tenni a leállítást.

Az ASML nem kívánt nyilatkozni az ügyről, amikor a TNW megkereste őket. A cég weboldalán azt állítja, hogy a beágyazott szoftverük „irányítja és vezérli” az összes litográfiás rendszerüket, amelyek „milliónyi kódsort” tartalmaznak. Nem elképzelhetetlen, hogy ezek közül valamelyik tartalmaz egy leállító kapcsolót.

A chip-háború a geopolitikai feszültségek középpontjában

A chipek a legkeresettebb árucikké váltak, amelyek minden technológiát megalapoznak, amelyek mozgatják gazdaságainkat és világunkat. Mint ilyenek, a geopolitikai sakkjátszma középpontjában állnak.

A világ minden táján kormányzati erőfeszítések zajlanak a chipgyártás és ellátás biztosítására, különösen magas a feszültség az Egyesült Államok és Kína között.

Az USA nem csak a hazai chipgyártás növelésébe fektetett, hanem blokkolta Kínát is, hogy ne jusson hozzá a csúcstechnológiájú chipekhez vagy chipgyártó berendezésekhez. Ez magában foglalja az ASML egyik DUV (mély ultraibolya) gépét is, amely kevésbé fejlett chipek gyártására szolgál.

Az ASML-t 2019 óta tiltották meg legfejlettebb berendezéseinek Kínába történő értékesítését.

Egy esetleges tajvani invázió azt jelentené, hogy Kína hozzáférne minden olyan berendezéshez, amelyet az USA és Hollandia igyekezett távol tartani Peking elől.

Ez akadályozhatná mind az európai, mind az amerikai hozzáférést a kritikus ellátási láncokhoz. A TSMC révén Tajvan állítja elő a világ legfejlettebb chipeinek körülbelül 90%-át.

Kína hosszú ideje saját területének tekinti Tajvant, és békés egyesülésre törekszik, bár soha nem zárta ki az erőszak alkalmazását. Xi kínai elnök azonban cáfolta az USA azon előrejelzéseit, hogy 2027-ig elkerülhetetlen lenne az egyesülés.

De a feszültségek növekednek, mivel Tajvan frissen megválasztott elnöke, Lai Ching-te felszólítja Kínát, hogy vessen véget a háborús fenyegetéseknek és megfélemlítéseknek.

Az amerikai kereskedelmi miniszter, Ray Gaimondo nemrégiben azt mondta, hogy a TSMC kínai átvétele „teljesen pusztító” lenne az ország félvezető-ellátása szempontjából.

Bár nem biztos, hogy az ASML valóban képes leállítani gépeit egy invázió esetén, az biztos, hogy az eszközeikhez való hozzáférés tovább változtatná a geopolitikai játszma helyzetét.

Ez is érdekelhet:

Hirdetések

Nagy Béla

Kezdő szövegíró, és marketinges aki imádja a technológia világát. Kedvencei közé tartoznak az okostelefonok, és a számítógépek. De bármilyen Bluetooth-os kütyüvel eljátszik szabadidejében.