You are currently viewing Heti 90 órát dolgozott, hogy pénzt gyűjthessen álmai megvalósításához, mára milliárdos
Fotó: Todd Graves / X

Heti 90 órát dolgozott, hogy pénzt gyűjthessen álmai megvalósításához, mára milliárdos

Hirdetések

Todd Graves és Craig Silvey valószínűleg nem számított arra, hogy egy csirkefalatokra épülő étterem koncepciójával alig állják meg a helyüket az LSU (Louisiana State University) üzleti karának startup-kurzusán — vagy hogy banki hitelkérelmeiket sorra elutasítják. Ám az ötlet, amely később Raising Cane’s Chicken Fingers néven vált ismertté, most Graves-t Amerika leggazdagabb emberei közé repítette. A Forbes 400 listáján a 107. helyen szerepel, becsült nettó vagyona eléri a 9,5 milliárd dollárt, főként a Raising Cane’s-ben lévő tulajdonrészének köszönhetően.

„Ha valaki azt mondja, hogy valamit nem lehet megcsinálni, az még elszántabbá tesz, hogy megcsináld” – nyilatkozta Graves, aki ma 52 éves és a vállalat társigazgatója, egy 2009-es előadáson a Nicholls State University hallgatóinak.

A kezdeti nehézségek

Graves, hogy összegyűjthesse az első Raising Cane’s étterem megnyitásához szükséges pénzt, heti 90 órákat dolgozott egy kaliforniai olajfinomítóban, majd Alaszkába ment lazacot halászni. Összesen 40-50 ezer dollárt tudott félretenni, és további 100 ezer dollárt szerzett családtól, barátoktól és egy Kisvállalkozói Hivatal (Small Business Administration) hitelből, amivel 1996-ban megnyitotta az első éttermet Baton Rouge-ban.

Ma a Raising Cane’s több mint 800 helyszínnel rendelkezik világszerte, és 3,7 milliárd dolláros bevételt generált az elmúlt évben. Graves a vállalat több mint 90 százalékát birtokolja, és sem eladni, sem tőzsdére vinni nem tervezi a céget. „Azt szeretném, hogy a gyerekeim vigyék tovább az értékeinket, miután a feleségem és én már nem leszünk” – mondta. „Ebből egy világszintű üzletet építhetnek, és folytathatják a növekedést.”

A tanulás és alkalmazkodás művészete

Hirdetések

Amikor Graves és Silvey — aki 1999-ben kilépett a vállalkozásból — megnyitották első éttermüket, Graves-nek semmilyen üzleti vezetési tapasztalata nem volt. Hét napot dolgozott hetente, reggel 8-tól másnap hajnali 3:30-ig, hogy mindent saját maga intézzen. „Repülőgépet építettem, miközben már a levegőben voltam” – fogalmazott egy 2022-es „How I Built This” podcast epizódban.

A vállalkozók többsége hitel és saját tőke kombinációjával finanszírozza cégét. Graves azonban majdnem kizárólag hitelekre támaszkodott: a magánbefektetőknek 15%-os kamatot kínált, majd ezt az összeget további hitelfedezetként használta a helyi bankoknál. Visszatekintve, elismerte, hogy ez „ostobaság” volt, és majdnem a vállalkozása végét jelentette, amikor a Katrina hurrikán 2005-ben letarolta Louisiana államot. A Raising Cane’s 28 étterme közül 21 bezárásra kényszerült a Baton Rouge környékén. Graves azonban újranyitotta, amint lehetett, és így sikerült talpra állnia. „Szerencsém volt, hogy ezt túléltük, de ekkor tanultam meg, hogy hogyan kell egyensúlyozni a kockázatot” – mondta.

Hirdetések
trading 212 uj

A növekedés megfontolt kezelése

A vállalat, amely idén ünnepli fennállásának 28. évfordulóját, 2024 első negyedévében először ért el 1 milliárd dolláros forgalmat, és év végére közel 5 milliárd dollár bevételt vár. Ezzel szemben Graves ma már a megfontolt terjeszkedés híve, szemben a korábbi, agresszív terjeszkedési stratégiával. „A Raising Cane’s víziója, hogy egyszer világszerte jelen legyen, és egyedülálló, ínycsiklandó csirkefalatokkal, nagyszerű személyzettel, különleges vállalati kultúrával és aktív közösségi szerepvállalással legyen ismert. Ahhoz azonban, hogy ez megmaradjon, fegyelmezetten kell növekedni” – mondta Graves.

Más sikeres vállalkozókhoz hasonlóan ő is az alapos önreflexió fontosságát hangsúlyozza, mielőtt nagy döntéseket hoz. A Kind Snacks alapítója, Daniel Lubetzky és a Vuori vezérigazgatója, Joe Kudla is hasonlóan vélekednek: mindketten azt vallják, hogy fontos egy lépést hátralépni és alaposan átgondolni minden lehetőséget, mielőtt előre ugranak.

„Néha nagy kockázatokat kell vállalni, máskor viszont óvatosan, módszeresen kell visszavonulni egy helyzetből” – mondta Peter Beck, a Rocket Lab vezérigazgatója. „Kontrollálni kell azokat a dolgokat, amiket lehet, és tudomásul venni azokat, amiket nem lehet.”

Graves története azt mutatja, hogy a szenvedély, a kockázatvállalás és a kitartás kombinációja képes akár a legmeglepőbb ötleteket is sikeressé tenni — mindezt úgy, hogy közben a vállalkozó megmarad az eredeti értékeinek hű követője.

Ez is érdekelhet:

Forrás: CNBC

Nagy Béla

Kezdő szövegíró, és marketinges aki imádja a technológia világát. Kedvencei közé tartoznak az okostelefonok, és a számítógépek. De bármilyen Bluetooth-os kütyüvel eljátszik szabadidejében.