A NATO Innovációs Alap (NIF) bejelentette első kvantumtechnológiai befektetését, egy 5 millió eurós magvető tőkebefektetést – írja a The Next Web. A befektetés címzettje a Southamptoni Egyetemről származó spin-off vállalat, az Aquark Technologies, amely egyedülálló kvantumérzékelési technológiát fejlesztett ki.
Az Aquark szabadalmaztatott hideg atomrendszere alternatív helymeghatározó, navigációs és időzítési (PNT) eszközként szolgálhat, amely független a műholdaktól, így ellenáll az olyan külső beavatkozásoknak, mint a GPS zavarása.
Úttörő megoldás a bonyolult mágneses csapdák nélkül
Az Aquark önmagát miniaturizációs vállalatként jellemzi, és mikro-feldolgozási és vákuumtechnológiára szakosodott. Azonban, ami igazán megkülönbözteti őket, az a semleges atomok csapdázásának teljesen új módja. A hagyományos megközelítésben magneto-optikai csapdákat (MOT) használnak, amelyek mágneses mezőket alkalmaznak az atomok manipulálására. Az Aquark társalapítója és vezérigazgatója, Andrei Dragomir a doktori tanulmányai során talált egy módot arra, hogy mágneses mezők nélkül csapdázza az atomokat.
„Gyakorlatilag visszamentünk az 1980-as évekbe, és azt mondtuk, hogy van egy jobb módja ennek” – mondta Alexander Jantzen, az Aquark társalapítója és operatív igazgatója. Ez a megközelítés egyszerűbb, kisebb, könnyebb, olcsóbb és energiatakarékosabb rendszerek építését teszi lehetővé, amelyek ráadásul robusztusabbak és használhatók nehéz terepen, akár levegőben, akár víz alatt.
A kvantumérzékelés, mint kezdeti fókusz
Az Aquark technológiája széles körben alkalmazható a kvantumterületeken, de a vállalat úgy döntött, hogy a kvantumérzékelésre összpontosít, mivel ez az a terület, ahol jelenleg a leggyorsabb megtérülések és a legnagyobb hatás érhető el.
„Az időzítés piaca az egyik legérettebb a technológia alkalmazási területei közül” – mondta Dragomir. „Ez még messze van attól, amit a cégként el szeretnénk érni, de jó kiindulópont.”
Védelem és civil felhasználás kéz a kézben
A NATO érdeklődése egyértelműen mutatja, hogy a technológia védelmi alkalmazásokra is felhasználható, de más szektorok, például az adatközpontok, a távközlés és a pénzügyi tranzakciók is azonnal profitálhatnak ebből a fejlesztésből, mivel ezek is pontos hely- és időzítési rendszerekre támaszkodnak.
Korábban a kettős felhasználású technológia (amely katonai és civil célokra is alkalmazható) sok befektetőt elriasztott, de a geopolitikai helyzet változásával ez a hozzáállás megváltozott.
Az európai együttműködés fontossága
Az Aquark az első olyan DIANA (Defence Accelerator for the North Atlantic) kohorsz cég, amely közvetlen befektetést kapott a NATO Innovációs Alaptól. Más befektetők között szerepel a Dán Export és Befektetési Alap (EIFD), az UKI2S, valamint a MBDA rakétagyártó. A források lehetővé teszik az Aquark számára, hogy tovább növelje csapatát és fejlessze technológiáját, hogy még kisebb, könnyebb és hatékonyabb eszközöket hozzanak létre.
Az Aquark csapatának tagjai különböző európai országokból származnak, és Jantzen szerint ez a határokon átnyúló együttműködés fontos szerepet játszik a technológia fejlesztésében. „Ha nem működünk együtt magasabb szinten, le fogunk maradni” – figyelmeztetett.