You are currently viewing Így növeld a produktivitásod – A Google vezetőinek hatékonysági tanácsadója elárulja a “titkot”

Így növeld a produktivitásod – A Google vezetőinek hatékonysági tanácsadója elárulja a “titkot”

Hirdetések
tradingview 250

A Google vezetőinek hatékonysági tanácsadója, Laura Mae Martin szerint a nap minden órája nem egyforma, ha a termelékenységről van szó. Martin munkája az, hogy segítsen a Google legfontosabb vezetőinek megtalálni a legproduktívabb időszakaikat, és módszere meglepően egyszerű.

Könyvében, amelynek címe “Uptime: A Practical Guide to Personal Productivity and Wellbeing” (Hatékonyság: Gyakorlati útmutató a személyes termelékenységhez és jólléthez), Martin azt állítja, hogy minden embernek különböző magas és alacsony energiaszintű időszakai vannak.

“Vannak, akik éjszakai baglyok, míg mások már reggel 5-kor is jól tudnak működni” – mondta. “Ez bele van építve a rendszerünkbe.”

Ahhoz, hogy felfedezze ezeket a belső órákat, az első kérdés, amit Martin feltesz a vezetőknek a coaching ülésein, így hangzik: “Ha holnap lenne egy teljes napod, mindenféle megbeszélés, zavaró tényezők és kötelezettségek nélkül, de sok tennivalóval, hogyan szerveznéd meg a napodat?”

Az általuk adott válaszok nagyon eltérőek voltak. Néhány ügyfél inkább délutáni ebéd után dolgozott késő estig, míg mások hajnalban kezdtek, majd délután tartottak egy szünetet vagy edzést

Az “Erőóra”

Mindenkinek megvan a saját “erőórája”, amelyet Martin úgy ír le, mint “a napi két-három óra, amikor a legproduktívabbnak érzed magad.”

Martin azt javasolja, hogy tartsunk egy kis jegyzetfüzetet az asztalunknál két héten át, és írjuk le, amikor különösen produktívnak érezzük magunkat, vagy amikor alacsony az energiaszintünk.

“Miután megfigyelted a saját általános termelékenységi mintáidat, elkezdheted utánozni az ideális körülményeket, amilyen gyakran csak lehet” – mondta.

Ideális esetben Martin szerint ezeket az erőórákat olyan feladatokra kellene fordítani, amelyek a legfontosabb három prioritásodhoz kapcsolódnak. Ha ezek részben egybeesnek más fix kötelezettségekkel, például kötelező megbeszélésekkel, Martin azt ajánlja, hogy amennyire csak lehet, blokkoljuk le ezeket az órákat.

“Még ha csak heti egy-három alkalommal, vagy akár csak egy órát is kihasználsz a három erőórádból, az máris hatalmas különbséget fog jelenteni abban, hogy mennyire érzed magad ura a munkádnak és a teendőid listájának” – mondta.

Martin elmondása szerint több ügyfele is jelezte, hogy ez az egyetlen változtatás az időbeosztásukban jelentős mértékben növelte a termelékenységüket. Egy esetben egy vezető minden nap délben tartott ebédszünetet, majd rájött, hogy ez pont akkor van, amikor a legproduktívabb.

“Elkezdett később ebédelni, és felfedezte, hogy a 12:00-13:00 közötti időszak az egyik legproduktívabb órája minden nap – és gondolj bele, hogy korábban ezt az időt ebédeléssel töltötte!” – mesélte.

Ez nem azt jelenti, hogy csak a magas energiaszintű órákban kell dolgoznod. Martin szerint az “off-peak órák” ideálisak más tevékenységekre, például gyors e-mailek megírására vagy kávészünetekre. Ezek az időszakok akár még kreatív tevékenységekre is alkalmasak lehetnek.

Martin a kutatásra is hivatkozott, amelyet Mareike Wieth, az Albion College pszichológia professzora végzett, és amely szerint az emberek általában kreatívabbak akkor, amikor kevésbé koncentráltak, és nyitottabbak a szélesebb körű információkra.

Martin szerint az erőóráid és az off-peak óráid ismerete segít fenntartani az irányítást, és jobb eredményeket produkálni. Emellett “engedélyt ad” arra, hogy a nap bizonyos időszakaiban alacsonyabb energiaszinted legyen, és ezeket az időszakokat inkább kompatibilis feladatokra fordítsd, mintsem hogy kifáraszd magad.

“A legjobb módja annak, hogy ezt átgondold: Mikor van kedvem ehhez a feladathoz?” – mondta. “Rendeld hozzá!”

Ez is érdekelhet:

Hirdetések

Nagy Béla

Kezdő szövegíró, és marketinges aki imádja a technológia világát. Kedvencei közé tartoznak az okostelefonok, és a számítógépek. De bármilyen Bluetooth-os kütyüvel eljátszik szabadidejében.