You are currently viewing Megkezdték a tüdőrák elleni vakcinás kezelést betegeken Magyarországon, és az Egyesült Királyságban

Megkezdték a tüdőrák elleni vakcinás kezelést betegeken Magyarországon, és az Egyesült Királyságban

Hirdetések
cryptoallstars banner

Az orvosok megkezdték a világ első mRNS-tüdőrák elleni vakcinájának kipróbálását a betegeken, miközben a szakértők üdvözölték, hogy a vakcina „úttörő” módon életek ezreit mentheti meg – írja a Guardian.

A tüdőrák a világ vezető rákos halálozási oka, évente mintegy 1,8 millió ember halálát okozza. A betegség előrehaladott formáiban szenvedők túlélési esélyei, amikor a daganat már elterjedt, különösen rosszak.

A szakértők most egy új oltást tesztelnek, amely arra utasítja a szervezetet, hogy vadásszon a rákos sejtekre és pusztítsa el őket – majd megakadályozza, hogy valaha is visszatérjenek. A BNT116 néven ismert és a BioNTech által gyártott vakcinát a nem kissejtes tüdőrák (NSCLC), a betegség leggyakoribb formájának kezelésére tervezték.

Az első fázisú klinikai vizsgálat, a BNT116 első humán vizsgálata hét ország 34 kutatóhelyén indult: az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, Németországban, Magyarországon, Lengyelországban, Spanyolországban és Törökországban.

Az Egyesült Királyságban hat helyszín található, Angliában és Walesben, és az első brit beteg, aki megkapta a vakcinát, kedden kapta meg az első adagot.

Összesen mintegy 130 beteg – a korai stádiumú, műtét vagy sugárterápia előtti, illetve a késői stádiumban lévő vagy kiújuló rákos megbetegedéstől kezdve – vesz részt a programban, akik az immunterápiával együtt kapják meg az oltást. Körülbelül 20-an az Egyesült Királyságból érkeznek.

Az oltás a Covid-19 vakcinákhoz hasonlóan hírvivő RNS-t (mRNS) használ, és úgy működik, hogy az immunrendszert az NSCLC tumormarkerekkel látja el, hogy a szervezetet az ezeket a markereket kifejező rákos sejtek elleni küzdelemre késztesse.

A cél az, hogy a kemoterápiával ellentétben erősítse a személy rák elleni immunválaszát, miközben az egészséges sejteket érintetlenül hagyja.

Hirdetések

„Most lépünk be az mRNS-alapú immunterápiás klinikai vizsgálatoknak ebbe a nagyon izgalmas új korszakába a tüdőrák kezelésének vizsgálatára” – mondta Prof. Siow Ming Lee, a University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH) orvosonkológus tanácsadója, aki az Egyesült Királyságban a vizsgálatot vezeti.

„Egyszerű a beadás, és a rákos sejtben specifikus antigéneket lehet kiválasztani, majd ezeket célba venni. Ez a technológia a rákkezelés következő nagy fázisa”.

A 67 éves londoni Janusz Racz volt az első személy, aki az Egyesült Királyságban megkapta a vakcinát. Májusban diagnosztizálták, és nem sokkal később megkezdte a kemoterápiát és a sugárterápiát.

A mesterséges intelligenciára szakosodott tudós elmondta, hogy a szakmája inspirálta arra, hogy részt vegyen a kísérletben. „Én is tudós vagyok, és megértem, hogy a tudomány fejlődése – különösen az orvostudományban – abban rejlik, hogy az emberek hajlandóak részt venni ilyen vizsgálatokban” – mondta.

Hozzátette: „Nagyon hasznos lenne számomra, mert ez egy új, más betegek számára nem elérhető módszer, amely segíthet megszabadulni a rákbetegségtől. És emellett része lehetek annak a csapatnak, amely bizonyítani tudja az új módszertan koncepcióját, és minél gyorsabban bevezetnék az egész világon, annál több ember megmenekülne”.”

Racz kedden hat egymást követő injekciót kapott öt perc különbséggel 30 percen keresztül a National Institute for Health Research UCLH Clinical Research Facility-ben.

Minden egyes injekció különböző RNS-szálakat tartalmazott. A vakcinát hat egymást követő héten keresztül minden héten, majd 54 héten keresztül háromhetente kapja meg.

Hirdetések

Lee elmondta: „A vakcinát a következő két hónapban kapta meg: „Reméljük, hogy ennek a kiegészítő kezelésnek a hozzáadása megállítja a rák visszatérését, mert a tüdőrákos betegeknél sokszor még a műtét és a sugárkezelés után is visszatér a rák.”

Hozzátette: „Már 40 éve foglalkozom tüdőrákkutatással. Amikor az 1990-es években kezdtem, senki sem hitt abban, hogy a kemoterápia működik.

„Ma már tudjuk, hogy a betegek 20-30%-a marad életben a 4. stádiumban immunterápiával, és most szeretnénk javítani a túlélési arányt. Így remélhetőleg ez az mRNS-vakcina az immunterápia mellett extra lökést adhat.

„Reméljük, hogy továbbléphetünk a 2. és 3. fázisba, és aztán reméljük, hogy világszerte standard ellátássá válik, és sok tüdőrákos beteget ment meg.”

A Guardian májusban hozta nyilvánosságra, hogy Angliában több ezer beteg kerül gyorsított eljárásban rákellenes vakcinák úttörő kísérleteibe egy forradalmi, világelső NHS „párosítási” program keretében, amelynek célja az életek megmentése.

A program keretében azok a betegek, akik megfelelnek a jogosultsági kritériumoknak, hozzáférhetnek a vakcinák klinikai vizsgálataihoz, amelyek a szakértők szerint új korszakot jelentenek a rákkezelésben.

Lord Vallance, a tudományos miniszter üdvözölte a tüdőrák elleni vakcinakísérlet elindítását. „Ez a megközelítés megmentheti évente több ezer tüdőrákos beteg életét” – mondta. „Támogatjuk a kutatóinkat, hogy továbbra is szerves részét képezzék az olyan projekteknek, amelyek úttörő terápiákat eredményeznek, mint ez a mostani.”

Racz reméli, hogy a kezelés befejezése után visszatérhet a futáshoz, és megvalósíthatja élete nagy célját: a London Marathon teljesítését.

Ez is érdekelhet:

Tóth-Kovács Viktor

Viktor 2+ éves szövegírói tapasztalattal rendelkezik, szereti a kütyüket, laptopokat, telefonokat. Kedvenc témaköre a hangzásvilág, így előszeretettel ír audio termékekről. Szabadidejében a gyerekeivel szeret a legjobban játszani.