Jack Cowin neve ma már egyet jelent az ausztrál gyorséttermi ipar sikerével. Az egykori kanadai fiú, aki hókotrással és újságkihordással kereste első dollárjait, ma egy több milliárd dolláros cégbirodalom tulajdonosa. De hogyan jutott el idáig?
Korai évek: vállalkozó szellem már gyerekként
Jack Cowin Kanadában nőtt fel, ahol hamar megértette, hogy a szabadságot saját erőből kell megteremtenie. Édesapja a Ford Motor Company alkalmazottja volt, akinek munkáját gyakori utazások tarkították. Ez inspirálta Cowint arra, hogy ő maga irányíthassa életét, ne legyen kiszolgáltatva egy nagyvállalat döntéseinek.
Cowin már 8-10 évesen elkezdett dolgozni: újságokat hordott ki, füvet nyírt, karácsonyi képeslapokat árult. Középiskolás és egyetemista korára már komoly értékesítési tapasztalatokra tett szert. „Soha nem kellett pénzt kérnem” – emlékezett vissza, és hozzátette, hogy még egyetemi tanulmányai alatt is több pénzt keresett, mint az oktatói.
Az első nagy lehetőség: KFC Ausztráliában
1969-ben Cowin barátai, akik a Kentucky Fried Chicken (KFC) ausztráliai piacra lépésén dolgoztak, felhívták őt, hogy segítsen a kutatásban. Ausztráliában akkoriban a vendéglátás még főként fish & chips boltokra és elegáns éttermekre korlátozódott. A gyorséttermi láncok, amelyek Észak-Amerikában már népszerűek voltak, még ismeretlenek voltak az országban.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Cowin felismerte a lehetőséget, és 1000 dollár előleget tett le egy KFC franchise-ra. A probléma csupán az volt, hogy nem volt elég pénze a tényleges nyitáshoz. „A legnagyobb áttörésem az volt, hogy meggyőztem 30 kanadait, hogy adjanak kölcsön $10,000-t” – mesélte. Ez az összeg, mai értéken közel $100,000 lenne fejenként.
A bátor lépés kifizetődött: 1969 decemberében Cowin családjával Perth-be költözött, és megnyitotta első KFC éttermét. „Olyan volt, mint olajat találni az első próbafúrásnál – óriási siker lett” – emlékezett vissza Cowin.
A Hungry Jack’s születése és terjeszkedés
Cowin nem állt meg a KFC-nél. Néhány évvel később a hamburgerüzletbe is beszállt, amikor megnyitotta a Burger King ausztrál megfelelőjét, a Hungry Jack’s-et. A márka a mai napig 380 éttermet üzemeltet Ausztráliában, és az ország egyik legnagyobb gyorsétterem-láncává nőtte ki magát.
2013-ban Cowin eladta KFC franchise-üzleteit 71 millió dollárért, de ekkorra már hatalmas birodalmat épített fel. A Hungry Jack’s mellett a Domino’s Pizza ausztrál részvényese lett, és befektetett a v2food nevű növényi alapú húshelyettesítő cégbe is.
A 3 milliárd dolláros birodalom titka
Ma Cowin cége, a Competitive Foods Australia évente több mint 300 millió dolláros bevételt generál, a vállalat értéke pedig meghaladja a 3 milliárd dollárt. A vállalat 98%-a még mindig Cowin tulajdonában van, míg a maradék részt eredeti befektetők birtokolják, akik szintén busás haszonra tettek szert.
Cowin szerint a siker titka egyszerű: „Bármit is csinálsz, csináld jól.” Hozzátette, hogy az emberek nem a KFC üzletbe, hanem belé fektettek bizalmat.
„Soha nem dolgoztam egy napot sem”
Cowin úgy fogalmazott, hogy az igazi boldogság akkor érkezik el, amikor „nem lehet megkülönböztetni a munkát a játéktól.” Ő maga mindig élvezte, amit csinált, és ez lett sikere kulcsa.
A Jack Cowin története nem csupán egy sikeres üzletember életútja, hanem egy inspiráló példa arra, hogy bátorsággal, kitartással és vállalkozó szellemmel bármi elérhető.