A robotikán belüli fejlődés továbbra is gyors ütemben halad, ahogy a Google DeepMind előrelépést tesz a kézügyesség terén, és most már olyan összetett feladatok is lehetségesek, amelyekhez kézügyes mozgásra van szükség.
Korábban a mesterséges intelligenciával rendelkező robotok csak arra voltak képesek, hogy egyetlen karral vegyenek fel és helyezzenek el tárgyakat. A kutatólaboratórium új módszereinek köszönhetően robotjuk „megtanult cipőfűzőt kötni, inget akasztani, egy másik robotot megjavítani, fogaskereket behelyezni, sőt még konyhát is takarítani”.
A csapat új fejlesztései közé tartozik az ALOHA Unleashed, amely segít a robotoknak megtanulni összetett és újszerű kétkarú manipulációs feladatokat végrehajtani, valamint a DemoStart, amely szimulációkat vezet be a többujjas robotkéz valós teljesítményének javítására.
A robotok fejlesztésének kezdete óta a nagy kézügyességű feladatokat régóta a legnehezebben megoldhatónak tartják. A vállalat legújabb blogjában a csapat azt sugallja, hogy ezek a feladatok lennének a leghasznosabbak „az emberek életében”.
Az új feladatok eléréséhez a csapat először „demonstrációs adatokat gyűjtött a robot viselkedésének távoli működtetésével, olyan nehéz feladatok elvégzésével, mint a cipőfűző megkötése és a pólók felakasztása”.
Onnan egy diffúziós módszert alkalmaztak, amely a véletlenszerű zajból jósolta meg a robot cselekvéseit. Ez azt jelenti, hogy a robot képes volt tanulni az adatokból, így képes volt önállóan is elvégezni ugyanazokat a feladatokat.
A robot 98%-os sikerességi arányt ért el a szimuláció során számos különböző feladatnál, például egy bizonyos színt mutató kockák átirányításánál, egy anya és egy csavar meghúzásánál, valamint a szerszámok rendbetételénél.
A robotok jövője a Google DeepMind szerint
Bár a robotika a mesterséges intelligencia kutatásának egyedülálló területe, több vállalat és startup is dolgozik a felhasználási esetek bővítésén.
A Google DeepMind frissítésről szóló blogjában a robotikai csapat azt állítja, hogy „még hosszú út áll előttük, amíg a robotok képesek lesznek olyan könnyedséggel és pontossággal megfogni és kezelni tárgyakat, mint az emberek”.
A kutatók hozzáteszik, hogy „jelentős előrelépést” tettek, és „minden egyes úttörő újítást” „lépésnek neveznek a helyes irányba”.
„Egy nap a mesterséges intelligenciával rendelkező robotok mindenféle feladatban segíteni fogják az embereket otthon, a munkahelyen és másutt. Az ügyességi kutatások, beleértve a ma ismertetett hatékony és általános tanulási megközelítéseket is, segíteni fognak abban, hogy ez a jövő lehetővé váljon.”