A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője, Dr. Kristalina Georgieva figyelmeztetett a mesterséges intelligencia (AI) „cunamijára”, amely jelentős hatással lehet a nemzetközi munkaerőpiacra.
Az IMF vezetője a Svájci Nemzetközi Tanulmányok Intézete által szervezett rendezvényen beszélt, és úgy véli, hogy a fejlett gazdaságokban minden 10 állásból 6 érintett lehet.
Amint arról eredetileg a Reuters is beszámolt, Georgieva szigorú értékelése szerint az erő már a következő két évben érezhető lehet:
„Nagyon kevés időnk van arra, hogy az emberek felkészüljenek rá, a vállalkozások felkészüljenek rá” – mondta. „Hatalmas termelékenységnövekedést hozhat, ha jól kezeljük, de több félretájékoztatáshoz és természetesen nagyobb egyenlőtlenséghez is vezethet a társadalmunkban.”
Az egyensúly és a rugalmasság kulcsfontosságú lesz a közelgő kihívás szempontjából, ahogy a munkavállalók alkalmazkodnak és továbbképzik magukat, hogy megfeleljenek a mesterséges intelligencia által jelentett kihívásoknak és lehetőségeknek. Az elmúlt években a világjárvány hatalmas, mindent átfogó hatása remek példát szolgáltatott arra, hogy az ipar hogyan képes kezelni a súlyos zavarokat, és hogyan tud kilábalni a másik oldalról.
A mesterséges intelligencia jelentette fenyegetések és lehetőségek
A Microsoft által nemrégiben végzett felmérés szerint a munkavállalók mintegy 50%-a osztja azt az aggodalmat, hogy a mesterséges intelligencia hatással lesz a munkahelye biztonságára.
Az Annual Work Trend Index 2023 31 ezer válaszadót kérdezett meg 31 országból, és a tartós félelem ellenére a munkavállalók 75%-a már használja az AI-t a munkahelyén, és úgy érzi, hogy a technológia remek eszköz a stresszes és nagy intenzitású időszakokban, hogy a feltétlenül szükséges feladatokra koncentrálhasson.
A megkérdezettek több mint háromnegyede saját AI-eszközöket visz magával a munkahelyére.
Eközben az Amazon növelte a teljesítő központjaiban dolgozó robotok számát, a 2021-es 350 ezerről 2023 közepére 750 ezerre.
Scott Dresser, az Amazon Robotics alelnöke arról nyilatkozott, hogy a robotok lehetőségeket teremtenek a munkavállalók számára, megkérdőjelezve a mesterséges intelligencia által a munkavállalókra jelentett fenyegetésről alkotott felfogást.
„Az elmúlt 10 évben több százezer robotikai rendszert vezettünk be, miközben több százezer új munkahelyet is teremtettünk a működésünkön belül. Ez 700 olyan új munkakategóriát foglal magában, olyan szakképzett munkakörökben, amelyek korábban nem léteztek a vállalaton belül”.”
Ezek a példák korrelálnak az IMF vezetőjének, Georgievának a figyelmeztetésével, és azt mutatják, hogy a munkahelyek fejlődése hasznosítható, de még mindig jelentős kockázatokat rejt a mesterséges intelligencia. A kormányoknak és a nagyvállalatoknak konszenzusra kell jutniuk a szabályozás terén, ha át akarják vészelni a cunamit.