Május 4-én elutasították a labdarúgó szupersztár Cristiano Ronaldo nem-helyettesíthető tokenek (NFT) promóciójával kapcsolatos 1 milliárd dolláros csoportos kereset elutasítására irányuló kérelmét.
A Newsweek szerint Roy Altman bíró a következőképpen hozta meg döntését: “Elutasítjuk az alperes 29 elutasításra irányuló kérelmét, anélkül, hogy ez sérelmet okozna”.
Ronaldo és az 1 milliárd dolláros per
“Ennek megfelelően utasítjuk a bíróság hivatalnokát, hogy zárja le és függessze fel ezt az ügyet, amíg nem bíráltuk el a kapcsolódó perben folyamatban lévő, választottbírósági eljárásra való kötelezés iránti kérelmeket” – tette hozzá a bíró. A választottbíráskodás a vitarendezés olyan magánjellegű formája, amelyben a bírósági eljárás helyett egy semleges, kölcsönösen elfogadott harmadik félre bízzák az ügy végleges eldöntését.
A befektetők 2023 novemberében perelték be Ronaldót, egy évvel azután, hogy a sportoló 2022 novemberében a Binance-szal együttműködve elindította a “CR7” nevű NFT-kollekciót.
A kollekció neve Ronaldo monogramját és mezszámát jelképezi, amelyet gyakran használ termékei márkajelzéséhez. A Binance honlapja szerint a kollekció saját magáról és sportkarrierjének pillanatairól készült digitális gyűjteményekből áll, és állítólag az “innovációt, a művészetet és a rajongói elkötelezettség páratlanul izgalmas élményét” képviseli.
Az ügyészek azonban tavaly azt állították, hogy ezen NFT-k népszerűsítése “megtévesztő és jogellenes” volt, ami költséges és bizonytalan befektetési döntésekhez vezetett. 2022 eleje óta az Ethereum-alapú NFT-k bányászata és kereskedési volumene az árakkal együtt csökkent.
Ronaldo promóciói a Binance számára
Ronaldo promóciós tevékenységei között szerepeltek az Instagram-fiókján közzétett posztok, köztük egy márciusi, ahol egy másik sportolóval csocsózott a tőzsde által szponzorált csocsóval.
“Csodálatos időtöltés volt a @binance-szel, a rajongói élmény következő szintjének megteremtése” – írta januárban. “A ForeverCR7 NFT-gyűjteményemnek köszönhetően találkozhattam és edzhettem a legritkább NFT-k tulajdonosával”.
A novemberi perben a felperesek azt állították, hogy a Binance csak a be nem jegyzett értékpapírok értékesítésének köszönhetően jutott “csalás” csúcsára, amelyet számos híresség, például Ronaldo tett lehetővé és támogatott. A Binance jelenleg az amerikai szabályozó hatóságok ellen harcol a bíróságon, hogy a platformján lévő NFT-k és tokenek az amerikai értékpapírjog szerint befektetési szerződésnek minősülnek-e.
A felperesek azzal érveltek, hogy Ronaldo promóciós erőfeszítései miatt a “Binance” kulcsszóra vonatkozó Google-keresések 500%-kal emelkedtek, miután bejelentette a tőzsdével való partnerségét. Prémium NFT-jei a bevezetést követő egy héten belül elkeltek.