Az Apple világszerte fenyegető értesítéseket küldött a felhasználóknak, mivel attól tartanak, hogy rendkívül kifinomult, zsoldos kémszoftver-támadások célozhatták meg a magasan jegyzett ügyfeleket.
Szerdán (ápr. 10.) az Apple kiadott egy támogatói dokumentumot, amelyben elmagyarázta a figyelmeztetést, és hangsúlyozta, hogy ezek a fenyegetés-értesítések célja az olyan felhasználók “tájékoztatása és segítése”, akiket újságírói, aktivista, politikus vagy diplomata profiljuk miatt potenciálisan célpontokba vettek. A vállalat kijelentette, hogy az ilyen támadások “jóval összetettebbek”, mint a tipikus kiberbűnözői tevékenység vagy a fogyasztói kártevők.
A zsoldos kémszoftverek, mint például az izraeli NSO Group által kifejlesztett hírhedt Pegasus eszköz, közismerten rendkívül költségesek és nehezen felderíthetők, és az iPhone-gyártó szerint a támadók “kivételes erőforrásokat vetnek be, hogy nagyon kis számú konkrét személyt és azok eszközeit célozzák meg”. Az Apple hangsúlyozta, hogy a felhasználók “túlnyomó többsége” soha nem lesz célpontja az ilyen jellegű támadásoknak.
Bár úgy tudni, hogy több mint 90 különböző ország felhasználói kapták meg ezt a riasztást – számolt be a TechCrunch.
Ki áll az Apple kémprogramos támadása mögött?
A multimilliárdos vállalat 2021 óta évente többször is kiadott ilyen figyelmeztetést a felhasználóknak összesen több mint 150 országban. A vállalat nem tulajdonította a támadásokat konkrét csoportoknak vagy régióknak, és a zsoldos kémprogramok “rendkívüli költségeire, kifinomultságára és világméretű jellegére” hivatkozva a “ma létező legfejlettebb digitális fenyegetések” közé sorolta őket.
Az Apple felszólította azokat, akik fenyegetésről szóló értesítést kaptak, hogy keressenek szakértői segítséget, például a digitális biztonsági segélyvonalat, amelyet az Access Now nonprofit szervezet nyújt. A technológiai óriásvállalat azt is tanácsolta minden felhasználónak, hogy tartsák frissítve készülékeiket a legújabb szoftverekkel, használjanak erős jelszavakat és kétfaktoros hitelesítést, és legyenek óvatosak az ismeretlen forrásból származó linkekkel és mellékletekkel szemben.
A kiberbiztonsági szakértők már régóta figyelmeztetnek a zsoldos kémprogramok növekvő fenyegetésére, mivel állami szereplők és nagyhatalmú, árnyékos szervezetek fontos emberek célba vételére használhatják azokat.