Manapság már mindenkinek ott a zsebében az okostelefon és többet használjuk az internetet hordozható eszközökről, mint asztali gépekről. Épp ezért weboldal készítés során fontos foglalkoznunk a reszponzivitás kérdéskörével.
A reszponzivitás egy olyan metódus ami szerint a weboldal az adott kijelző méreteihez alkalmazkodik. Így tökéletes felhasználói élményt nyújt a látogató számára attól függetlenül, hogy laptopról, tabletről, vagy épp telefonról böngészi a weblapunkat.
Ebben a cikkben röviden áttekintjük a mobilbarát weboldalakhoz kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat. Kezdjünk is bele!
Érdemes megemlíteni, hogy többször a mobilbarát kifejezést használtam, azonban a kifejezés már kissé idejétmúlt, ugyanis mobiltelefonok mellett számos további eszközre is optimalizálnunk kell weboldalunk megjelenését.
Milyen előnyei vannak egy reszponzív weboldalnak?
Számos előnnyel rendelkezik egy reszponzív weboldal, egy hagyományos, nem mobilbarát site-tal szemben. Nézzük a legfontosabbakat.
Hibátlan megjelenés minden eszközön: Nyilván a legnagyobb előny az, hogy akármilyen eszközről is érjük el a weblapot, az minden esetben jól használható és jó megjelenésű lesz.
Jobb felhasználói élmény: Sokkal jobb élményt tudunk nyújtani a használat során egy jó megjelenésű, az adott eszközre tagolt tartalommal rendelkező weblappal.
Magasabb konverziós ráta: Jóval több konverziót fogunk tudni bezsebelni, ha könnyű felhasználhatóságot biztosítunk. A konverzió az a fő esemény aminek az elvégzésére a látogatót végső soron részt szeretnénk venni, például vásárlás, vagy feliratkozás.
Egyszerűbb karbantartás: Mivel itt egyetlen kódbázisról van szó és nincsenek különböző eszközökre előállított változatok, ezért könnyebb karbantartani a weboldalt.
SEO előnyök: A Google és más keresők preferálják a reszponzív weboldalakat. Sőt manapság ez már alapkövetelmény, szóval ha nagyobb forgalmat szeretnél a keresőből, akkor ezt mindenképp figyelembe kell venned.
Milyen kihívásokkal kell szembenéznünk ha reszponzív weboldalt szeretnénk?
Alapvetően négy probléma szokott felmerülni a folyamat során, ezek a következők:
Nem elégséges kutatómunka: Mielőtt nekikezdünk a tervezésnek fontos megvizsgálni a rendelkezésre álló adatokat. Minél részletesebben meg kell ismernünk a látogatók jellemzőit, használati szokásait. Érdemes kiszűrni, hogy mely elemekre kell nagyobb hangsúlyt fektetnünk
Nem elégséges tesztelés: A weboldal elkészülte előtt extenzív tesztelést kell folytatnunk a lehető legtöbb eszközön, felbontáson, operációs rendszeren. Csak így szűrhetőek ki a hibák indulás előtt.
Elrejtett tartalmak: Sokszor csak úgy tudunk egy weboldalt reszponzívvá tenni, ha egyes elemeket elrejtünk kisebb felbontású kijelzőkön. Azonban fontos, hogy lehetőleg minél kevesebbszer alkalmazzuk ezt a megoldást és a lényeges tartalmak esetében inkább más megoldást alkalmazzunk.
Kis méretű elemek: Sablonok használata során előforduló jelenség. Akkor találkozhatunk vele, ha nincs elég felbontásra optimalizálva az adott elem.
A reszponzív weboldal készítés folyamata
A hat lépéses folyamat elemei:
- Kapcsolatfelvétel: A szimpatikus fejlesztői csapat megtalálása után egyeztetések következnek a vállalkozásoddal, elképzeléseiddel, szükségleteiddel kapcsolatban.
- Konzultáció: Véglegesítésre kerülnek a keretek és szerződéskötésre kerül sor.
- Tervezés: Megkezdődik a weboldal megjelenésének megtervezése. Több körön keresztül kerül finomításra a design.
- Fejlesztés: A korábban megtervezett designt átültetik a webre a fejlesztők.
- Tesztelés: A fejlesztés végeztével több körös tesztelésen megy keresztül az oldal.
- Élesítés és átadás: A folyamat utolsó lépése a weboldal élesítése és átadása.