Az ENSZ oktatásért, tudományért és kultúráért felelős szervezete, az UNESCO jelentésében azt javasolja, hogy az iskoláknak be kellene tiltaniuk a mobiltelefonok használatát a tanulási zavarok kezelése, az oktatási teljesítmény javítása és a gyerekek online zaklatás elleni védelme érdekében. A jelentésben megjegyzik, hogy a digitális technológia túlzott használata és a diákok teljesítménye között “negatív összefüggés” van, és azt sugallja, hogy a technológia pozitív hatásait az oktatásra és a gazdasági hatékonyságra túlbecsülték.
A jelentés szerint azok az országok, amelyek a digitális technológiát túlzottan alkalmazzák, esetleg nem értik az oktatás valódi céljait, melyek középpontjában az embernek kell állnia, nem pedig a technológiának. Az UNESCO szerint az online tanulásnak soha nem szabad helyettesítenie a tanárokkal való személyes interakciót, és a technológia használatát mindig a diákok és tanárok jólétének javítására kellene fordítani.
Az UNESCO elismeri, hogy a digitális eszközöknek és az online tanulásnak óriási szerepe volt a Covid-19 zárlatok alatt, amikor az iskolák és egyetemek bezártak, de figyelmeztet, hogy a szegényebb diákok, akiknek nincs internet-hozzáférésük, kimaradtak ebből.
Az szervezet szerint a világ minden negyedik országában már bevezettek valamilyen formában mobiltelefon-tilalmat. Az UNESCO szerint a technológia túlzott vagy helytelen alkalmazása hátrányosan befolyásolhatja a tanulást és káros lehet a diákok egészségére, valamint az emberi jogokra és a demokráciára. Az országokat arra sürgetik, hogy állítsanak fel világos célokat és elveket a digitális technológia oktatásban való használatára, hogy minimalizálják a károkat és maximalizálják az előnyöket.