Montana állam kormányzója, Greg Gianforte szerdán aláírta azt a törvényt, ami megtiltja a kínai tulajdonban lévő TikTok működését az államban. Ez az első ilyen eset az Egyesült Államokban, ahol ezt a rendkívül népszerű rövid videós alkalmazást betiltják.
Új korszak a személyes adatok védelmében
Montana betiltja a Google és az Apple alkalmazásboltjaiban a TikTokot, de nem bünteti azokat, akik már használják az alkalmazást. A tilalom 2024. január 1-jén lép életbe, de szinte biztos, hogy jogi kihívásokkal kell majd szembenéznie.
A TikTokot működtető kínai tech cég, a ByteDance nem válaszolt a Reuters által feltett kérdésre, miszerint terveznek-e jogi lépéseket tenni.
A TikTok korábban közleményt adott ki, amiben azt írták, hogy az új törvény “sérti a montanai emberek első alkotmány kiegészítésben rögzített jogait, mivel törvénytelenül tiltja a TikTokot”, és azt mondták, hogy “továbbra is dolgozni fognak felhasználóik jogainak védelmében, Montana határain belül és kívül.”
Az ifjúság kedvence veszélyben
A TikToknak több mint 150 millió amerikai felhasználója van, és egyre több amerikai törvényhozó és állami tisztviselő szólít fel a teljes országban történő betiltására a potenciális kínai kormányzati befolyás miatt.
Az alkalmazás rendkívül népszerű a tinédzserek körében. A Pew Kutatóközpont szerint az amerikai tinédzserek 67%-a használja a TikTokot, és a tinédzserek 16%-a szinte folyamatosan használja az alkalmazást. A TikTok azt állítja, hogy felhasználóinak “nagy többsége” 18 év feletti.
Márciusban a kongresszus egyik bizottsága megvizsgálta a TikTok vezérigazgatóját, Shou Zi Chew-t, hogy a kínai kormány hozzáférhet-e a felhasználói adatokhoz, vagy befolyásolhatja-e, hogy mit látnak az amerikaiak az alkalmazásban. Azonban a TikTok országos betiltására vonatkozó felhívások, vagy a Biden-adminisztrációnak a TikTokkal szembeni fellépésre vonatkozó új jogköreinek megszerzése nem haladt előre a Kongresszusban.